Suntuubi-palvelussa käytetään evästeitä. Palvelua käyttämällä hyväksyt evästeiden käytön. Lue lisää. OK

 

TULOSARKISTO, MENNEITÄ TAPAHTUMIA

 

2007 SULKAVALLA TAAS KOVIA AIKOJA

Doorikset soutuvat perjantaina ajallaan 4.56.52 yleisen sarjan 49:ksi ja Boorikset lauantaina  ajallaan 4.27.52 12:sta. Molempien ajat olivat lähellä vanhoja ennätyksiä - Boorikset betrasivat noin minuutin ja Doorikset jäivät v.2005 tuloksestaan noin minuutin.

tulokset kokonaisuudessaan sivulla http://www.suursoudut.net/

_________________________

Doorikset Merimaskun naisten ykkösiä - aika 47.01  oli täsmälleen sama kuin vuosi sitten. Suvituuli tuli kirkkoveneistä ensimmäisenä maaliin, Turun Seudun Sähköasennus toisena ja Kaarinan soutajat kolmantena vain hiukkasen ennen Dooriksia.

_______________________

Boorikset kolmansia Kuusiston souduissa -  Onnittelut joukkueelle. Arpaonneakin oli mukana - 200 euron voitto sattui kohdalle.

_________________________

HUIKEITA SUORITUKSIA TUKHOLMASSA:

Doorikset Pirjo, Hely ja Seija juoksivat lauantaina Tukholman helteessä maratonin maaliin saakka (42,195 km) - Keli oli lähes rankin mahdollinen, järjestäjät suosittelivat kisaoikeuden siirtoa ensi vuodelle, jos vähänkin epäröi lämmönsietokykyään.

_________________________

HALIKON SOUTUJEN TULOKSET:

KILPASARJA

1. Metso Paper, Suvituuli (1.13.28)

Pauli Pesonen, Ilkka Junnila, Juha Lahtinen, Pekka Suuronen, Mika Siimes, Matti Pääkkönen, Kari Pulkkinen, Helge Virtanen, Pekka Luukkonen, Kalevi Ali-Keskikylä, Raino Simola, Isto Virtanen, Veikko Nikulainen, Jyrki Ali-Keskikylä ja Esa Piri

2. Nesteen Soutajat (1.16.05 )

Rai Lindberg, Pedro Pietiläinen, A-P Tenhovuori, Vesa Mäkäläinen, Marko Lindroos, Kurt Höglund, Markku Tamminen, Pia Nyman, Janita Virkki, Jaana Kollanus, Rauni Leppänen, Heli Ayräväinen, Hanna Kulmala, Riitta Otranen ja Jukka Paananen

3. Boorikset, Turku (1.19.06)

Hannu Suhonen, Seppo Virtanen, Kalevi Koskinen, Ari Leino, Aki Heinänen, Pentti Jalonen, Veijo Virtanen, Martti Vieru, Hannu Tähkävuori, Antero Kilpinen, Juha Uitto, Pertti Lindqvist, Juha Helenius, Erkki Kostamo ja Kimmo Kesälä

4. Nokia Soutu Team (1.21.18)

Ilkka Ekman, Ville Eskelinen, Jorma Henriksson, Jouko Immonen, Janne Kilpinen, Vili Kuosmanen, Jaakko Ruohonen, Ville Ruuska, Kaarlo Sonck, Markus Suhonen, Salla Sirviö, Antti Virta, Heidi Sailola, Raul Kade ja Jari Vendelin

5. KK-Soutajat (1.23.27)

Juha Friberg, Reijo Heino, Jarmo Jaakkola, Pauli Kara, Peter Lindström, Markku Nissi, Esa Rantalampi, Jani Rantalampi, Timo Rantalampi, Simo Rivala, Saila Rouhiainen, Kari Salmiranta, Reijo Saloranta, Minna Toni, Veikko Österman

6. Doorikset, Turku (1.25.14)

Jane Lindell, Päivi Vuorio, Tuula Pihlajamäki, Pirjo Lundell, Seija Hirvonen, Riikka-Mari Lintula, Minna Lehti, Erja Vuorela, Paula Suhonen, Minna Suominen, Heli Karppinen, Jonita Perälä, Tiina Laitela-Leinonen, Liisa Tunnala ja Jouni Salviander

KUNTOSARJA:

1. TSSA, Turun Seudun Sähköasennus Oy (1.26.45)

Pena Koistinen, Marko Koistinen, Rauno Tähtinen, Sami Asikainen, Erkki Hakkarainen, Jani Holmberg, Mikko Artiola, Juha Artiola, Pekka Vornanen, Timo Engblom, Pertti Viljanen, Esa Kankaristo, iiro Karawatski, Jani Hakkarainen ja Kari Ahonen

2. SSO-Agrimarket (1.27.58)

Matti Lehtonen, Olli Hämäläinen, Matti Rantamaa, Risto Asikainen, Markku Tång, Seppo Nurmi, Jukka Ahtiainen, Esko Kaski, Jouko Alm, Mikko Wilen, Jukka Eskola, Osmo Eskola, Pekka Lehtonen, Saara Karhu ja Jarmo Rantanen

3. Halikon Yrittäjät (1.29.54)

Ismo Sainio, Jyrki Lehtovirta, Jarmo Kyyrä, Hannu Junnila, Kari Vähäkylä, Eero Mehtälä, Timo Mänkäri, Tuomo Hotokka, Tapio Koivisto, Satu Salokannel, Mertsi Toivonen, Seppo Lehtonen, Reino Haapanen, Timo

________________________

Maskun maratonpuolikkaan tunnelmia:

Minna, Pirjo, Jane, Erja ja Seija pinkaisivat puolikkaan kauniissa huhtikuisessa (21.4) säässä viime viikonloppuna. Minna liiti reitin reilusti alle kahden tunnin ja Seija "turbomummo" (Tikanmaan lasten antama nimitys) köpötteli reitin hiukkasen lupaamaansa nopeammin, 2.28  ja muut Doorikset siinä välissä. Oli oikein hieno aloitus kisakaudelle, toivottavasti ensi keväänä useampi uskaltautuu mukaan!

______________________________________________

DOORISTEN KISAKESÄ 2006 LYHYESTI:

Sijoitukset naisten sarjoissa:

Turun Saaristosoudut / 1.

Sulkavan Suursoudut, perjantai-illan lähtö / 2.

Merimaskun Suvisoudut / 1.

Hämeenlinnan Soudut / 3.

Kulosaaren ympärisoudut / 5.

Tuliaisina kisoista kaksi pokaalia, mitaleja, kunniakirjoja ja ennenkaikkea mukavia muistoja.

_________________________________________________

Kulosaaren ympärisoutujen tuloksia:

Naiset:

1. Joutele 46.24.5 2. Anjalankosken Soutajat 47.02.9   3. Mikkelin Soutajat 47.29.5  4. Nesteen Soutajat 47.43.2 5. Doorikset 48.58.5  6. Raision Kaupunki 51.13.1  7. Keravan Urheilijat 52.40.5  8.Kirkkonummen Soutajat 53.38.4

Yleinen Sarja:

1. Joutele 42.19.0   2.Pekan Paatti 42.23.9   3. Voiton Soutajat 43.43.9   ...7.Metso Paper Suvituuli 43.55.7  ... 11.Boorikset 46.28.6

__________________________

Hämenlinnan souduissa kova vauhti

Dooristen lähes kahden minuutin aikaparannus (47.46) viimevuotisesta riitti kolmanteen sijaan. Voiton vie Joutele ja toiseksi kiskoi Hämeenlinnan Latu. Ero voittajaan oli 1min 10s ja toiseen tilaan 16 sekuntia. Taakse jätettiin Kalmarin soutajat.

Boorikset soutivat kovassa seurassa kahdeksanneksi, eroa kärkijoukkueisiin kolmen minuutin verran.

  1.   Paatti Pekan                                  41.01,5             

  2.   Latu Hämeenlinnan                        41.50,9      +49,4  

  3.   Kalmari                                        41.51,0      +49,5  

  4.   Soutajat Voiton                             41.59,4      +57,9  

  5.   Soutajat Iitin                                 42.22,5    +1.21,0  

  6.   Joutele                                         42.35,1    +1.33,6  

  7.   Urheilijat Keravan                          43.25,2    +2.23,7  

  8.   Boorikset                                      44.43,7    +3.42,2  

  9.   Soutajat Takon                              45.44,5    +4.43,0  

10.   Soutajat Vantaan                           47.56,7    +6.55,2  

 _______________________________________________

Doorikset omaan ennätysaikaan Merimaskussa!

Aika 47.01 oikeutti kolmanteen sijaan kokonaiskilpailussa, edelle pääsivät Suvituuli ja TS sähköasennuksen joukkue, taakse jätettiin Kaarinan soutajat.

__________________________________

Sulkava 2006

Doorikset naisjoukkueista toiseksi paras ajalla 5.10.07, kokonaiskilpailussa 70.

Boorikset vetivät ajallaan 4.28.18 hienosti 10:ksi. 

_________________________

Boorikset Halikossa pronssilla, Kuusiston souduissa neljänsiä

____________________________________________________

VUOSI  2005 LYHYESTI:

Halikon Souduissa Boorikset kolmansia

Hämeenlinnan souduissa Dooriksille kultaa

Sulkavalla parannettiin rutkasti edelliseen vuoteen  nähden

Merimaskun kisoissa Doorikset kolmansia

Siltojen Souduissa Boorikset viidensiä

SM-kympin kuntosarjassa Doorikset hopealle

Kulosaaressa Doorikset neljänsiä ja Boorikset 12.

KUNTOVIESTIN TULOKSET:

Alkuerät, 40 minuutin soutu:

Biotie                                  10700 m        Naisten sarjan voittaja

Wallac                                 10566 m

Team Mobbe                       11328 m

Aker Finnrowers                 10772 m

Hyttimogulit                       10577 m

Apollo Gym                        11396 m

Boorikset                            11547 m        Miesten sarjan voittaja

AMK                                  11657 m

Finaali 10 minuutin soutu

Apollo                                 3341 m

AMK                                  3227 m

Aker Finnrowers                 3009 m

Hyttimogulit                       2977 m

Kutsuntaikäiset kuntoon (2006)

 Mitäpä eivät äidit poikiensa eteen tekisi?  Mitä vaan, mutta yksi asia on kuitenkin sellainen, joka on poikien itse hoidettava - nimittäin asevelvollisuuden suorittaminen. Monet vanhemmat ovat huolissaan oman jälkikasvunsa pärjäämisestä armeijan harmaissa: tilastot Cooperin testitulosten heikentymisestä uutisoidaan jokaisen palvelukseen astuneen erän yhteydessä. Muutama äiti ryhtyi toimiin ja on mahdollistanut kutsuntaikäisille tarkoitetun kunnonkohotuskurssin, jonka treeneissä hikikin virtaa, mutta mukana on aina myös pientä pilkettä silmäkulmassa.

 Kurssin käytännön toteuttajana on raisiolainen Liikkuvien Ihmisten Liike, joka tekee yhteistyötä kurssin toteuttamisessa alueen muiden yhdistysten, partiolippukunnan ja yritysten kanssa. Kurssi kestää 14 viikkoa, ohjelmassa on viikoittainen yhteislenkki, lajitutustumisia ja mm. uintitekniikkakoulutusta. Kurssin kevennyksenä on kerran kuussa kivaa (KKK) periaatteella jotain erikoisempaa laser- ja väripanosammunnasta soutamiseen olympialuokkien kahdeksikolla.  Yhteistreenien vetäjänä on aina joku varmasti innostava tyyppi, kurssin vastaava vetäjä toimii valmentaja Kari Ahonen.  

 Kurssi alkaa torstaina 2.2.2006 klo 15.30 Raision Lukiolla, sinne ovat tervetulleita kaikki alueen vuonna -87 syntyneet nuoret miehet.  Kurssi on osallistujilleen maksuton

Kurssin käynnistäjinä ovat olleet Doorikset

SM-KYMPIN 2005 TULOKSET:

Yksinsoutu miehet: 1. Jari Kuhno Soutajat Suomenselän 49.58.8, 2. Kimmo Huhtanen Voiton Soutajat 50.20.3, 3. Jaakko Erkinheimo Joutele 51.51.9, 4. Harri Miettinen Joutsenon Kullervo 53.19.8, 5. Heikki Joskitt SU-41 53.55.3, 6. Jyrki Kuivisto SU-41 55.16.7, 7. Kari Tuukkanen Iitin Soutajat 55.31.2, 8. Timo Rauhala KenSu 55.57.9.

 Yksinsoutu miehet yli 45 v: 1. Reijo Niemenmaa Parkanon Urheilijat 51.19.7, 2. Ari Kankkunen SU-41 51.36.8, 3. Jukka Vänni Valkeakosken Vesiveikot 53.31.6.

 Yksinsoutu miehet yli 55 v: 1. Markku Halme Valkeakosken Vesiveikot 52.55.6, 2. Mauno Myllymäki Nokian Veneilijät 53.51.6, 3. Seppo Piilonen Homenokat 54.41.8, 4. Jouko Sällinen Homenokat 55.08.9, 5. Pauli Bordi Oulun Kilpa-Veljet 56.37.2, 6. Seppo Virtanen Turun Soutajat 1.09.02.6

 Yksinsoutu naiset: 1. Ulla Klementtinen Koston Soutajat 58.59.4, 2. Minna Päykkönen SU-41 59.27.4, 3. Tuula Kainlauri Enonkosken Kohina 1.00.15.7, 4. Laila Mainiemi SU-41 1.00.33.1.

 Vuorosoutu miehet: 1. Juhani Auvinen / Timo Mikkonen Koston Soutajat 51.10, 2. Taisto Torniainen / Kimmo Torniainen Koston Soutajat 52.24.9, 3. Mikko Seppä / Ville Loimaranta Keravan Urheilijat 53.51.3.

 Vuorosoutu miehet yli 55 v: 1. Hannu Pasanen / Ossi Parkkinen Voiton Soutajat 54.01.3, 2. Toivo Ruuska / Tauno Tuomikoski Lohjan Seudun Soutajat 56.04.2, 3. Kalevi Puustinen / Kalle Kinnunen Keravan Urheilijat 56.32.7.

 Vuorosoutu sekasarja: 1. Riikka Konttinen / Jukka Konttinen Koston Soutajat 53.44.7, 2. Esa Kilpeläinen / Johanna Kilpeläinen Albatrossi 55.10.1, 3. Jaana Kollanus / Pedro Pietiläinen Nesteen Soutajat 1.00.14.

 Parisoutu miehet: 1. Kai Heinonen / Pekka Lehtonen Karhun Soutajat 47.31.7, 2. Jukka Lindström / Jukka Närhi Mikkelin Soutajat 47.52.0, 3. Tero Vaali /Jouko Vaali Virtain Urheilijat 47.56.2, 4. Ari Arpiainen / Petri Teittinen Lohjan Seudun Soutajat 48.04.6, 5. Pentti Jokela / Aarne Rantanen Iso-Mustajärven Urheilijat 48.19.2, 6. Valle Teho / Jörg Steenbeck SU-41, 48.30.2, 7. Eero Häyrynen / Tapani Kiveläinen Mikkelin Soutajat 48.37.2, 8. Pertti Mäenpää / Pertti Ovaska Takon Soutajat 49.22.8.

 Parisoutu miehet alle 20v: 1. Jussi Nytorp / Markus Heikkinen Nokian Veneilijät 52.27.7.

 Parisoutu naiset: 1. Eevamari Oksanen / Mari Kotivuori Iitin Soutajat 55.03.6, 2. Jaana Hietaranta / Anitta Helenius Nokian Veneilijät 1.00.22.

 Parisoutu sekasarja: 1. Kaisa Ralli / Ilkka Ala-Heikkilä SU-41 49.35.6, 2. Virpi Viklund / Harri Kettunen Koston Soutajat 57.01.1.

 KIRKKOVENEET:

Miehet:

1. SU-41 (Ari Kankkunen, Aki Virta, Pekka Poutiainen, Pekka Lötjönen, Heikki Joskitt, Teho Valle, Olli Honkanen, Jörg Steenbeck, Kauko Simonen, Ilkka Alaheikkilä, Jaakko Laukka, Simo Virta, Jyrki Kuivisto, Kari Huhta, perä: Ahti Mikkonen) 38.17.0,

2. Virranviemät, Leppävirta (Ari Angelvuo, Mikko Haara, Pertti hoffren, Mika Iivanainen, Janne Iivarinen, Jukka Issakainen, Jari Junttanen, Jukka Kolari, Kari Kolari, Tuomo Konttinen, Timo Minkkinen, Aki Nyyssönen, Jari Turunen, Seppo Torvinen, perä: Harri Pohjolainen) 38.22.2,

3. Joutele, Helsinki (Juhani Aalto, Jaakko Erkinheimo, Petri Hanski, Jukka Haverinen, Jussi Heikkinen, Marko Keskikukko, Risto Koskela, Kari Lampilahti, Pentti Leinonen, Sakari Matikainen, Pentti Satama, Kim Tukia, Antti Varis, Jukka Varrio, perä: Ari Rantanen) 38.47.7,

4. Kalmarin Soutajat (Peter Anderssen, Rauli Eklund, Sakari Hilpinen, Sami Järvelä, Ville Kiili, Heikki Leppänen, Mauri Nieminen, Esa Nyman, Sami Pietilä, Toni Pyykkö, Hannu Riipinen, Terho Tarvainen, Hannu Teisala, Pekka Verkama, perä Olavi Pirinen) 38.48.5

5. Kivennavan Soutajat (Antti Pöyhönen, Markus Pörsti, Jani Tikkanen, Juha Kröger, Marko Pulkkinen, Jukka Halttunen, Seppo Laukkanen, Antti Soininen, Jari Kaarakainen, Pasi Niskanen, Ilkka Parviainen, Jyrki Makkonen, Petri Erkkilä, Alpo vuorenmaa, perä: Antti Ahonen) 39.47.1

6. Nesteen Soutajat (Esa Niiranen, Risto Haukkavuori, Jyrki Tiihonen, Mats Eriksson, Olavi Kettunen, Jari Turkki, Seppo Nylund, Tapio Siuttila, Juha Savonmäki, Pekka Teittinen, Jyrki Kähkönen, Kalevi Koskinen, Veikko Järvenmäki, Mikko Ojalehto, Marcus Mara, Jukka Paananen) 41.33.9.

Naiset:

1. Iitin Soutajat 41.34.1, (Päivi Ahonen, Laura Kuivanen, Piia Ivakko, Tarja Lauren, Paula Loukonen, Heli Nummila, Sanna Roitto, Eija Taavila, Jaana Tanhuanpää, Kirsi Uhvelainen, Kirsi Valtonen, Ritva Kotinurmi, Sari Uimonen, Terttu Sampo, perä: Esko Kotivuori

2. Virranviemät, Leppävirta (Tiina Minkkinen, Marjo Tuominen, Airi Suhonen, Kirsi Saastamoinen, Sisko Kananen-Silventoinen, Outi Lappi, Heli Uljanoff, Jaana Valtonen, Johanna Taskinen, Meri Laatikainen, Aija Lappi, Virpi Räsänen, Riitta Konttinen, Merja Junttanen, perä: Harri Pohjalainen) 41.44.5

 3. SU-41 (Minna Pyykkönen, Suvi Saali, Kaisa Ralli, Kukka-Maaria Repo, Minttu-Maija Repo, Katja Kaartinen, Katri Kuusisto, Leila Mainiemi, Mervi Niiranen, Kati Kainulainen, Katri Pölönen, Riina Kuusimäki, Pia Kainulainen, Mari Kainulainen, perä: Ahti Mikkonen) 42.27.1

 4. Mikkelin Soutajat (Riitta Halonen, Hannele Jäppinen, Sari Jäppinen, Henna Boisman, Virpi Saarinen, Vuokka Kolehmainen, Eija Boisman, Arja Partanen, Helena Metsänaho, Sirpa Eronen, Kaisu-Leena Leppänen, Raili Lehtinen, Sirpa Mustonen, Pirkko Laitinen, perä: Tauno Ratilainen) 42.35.1

 5. Joutele (Arja Ahti, Ingalil Aspholm, Maarit Hautala, Rauni Leppänen, Raija Kärki, Tanja Lankila, Jaana Hämäläinen, Marja Matikainen, Margit Parkkinen, Eeva Rahkila, Heidi Räihä, Junna Marita, Sini Salmela, Riitta Valpio, perä: Erkki Iivonen)42.50.5

Sekasarja:

1. Nesteen Soutajat II 40.30.2, 2. Iitin Soutajat 40.44.1, 3. Kalmarin Soutajat 41.14.8, 4. Nesteen Soutajat 41.27.4.

Kuntosarja: 1. Metso Paper Suvituuli, Turku (Pauli Pesonen, Esa Piri, Helke Mäkelä, Esko Siipola, Juha Lahtinen, Matti Pääkkönen, Kari Pulkkinen, Pekka Luukkonen, Kalevi Ali-Keskikylä, Mika Kilpeläinen, Esa Inkinen, Juha Pöllänen, Isto Virtanen, Ilkka Junnila, perä: Heikki Jyrkkänen) 40.47.7

2. Doorikset , Turku (Tuula Pihlajamäki, Niina Johansson, Minna Suominen, Heli Karppinen, Jane Lindell, Minna Lehti, Aleksandra Virola, Sari Leppänen, Sari Loukkaanhuhta, Seija Hirvonen, Paula Suhonen, Eeva Kyläkoski, Sari Lähdesniemi, perä: Kaisa Mäkelä) 46.05.7

 3. Raision kaupunki, naiset (Vera Lindqvist, Leena Heikkilä, Anne Kähkönen, Piia Korpinen, sanna Vainio, Erja Mickelsson, Anu Neva, Päivi Pääkkönen, Anneli Immonen, Kaija Pasanen, Päivi Lindström, Mervi Kokkola, Marina Toivonen, Outi Keskitalo, perä: Pia von Weissenberg) 47.19.8.

 

 

KIITOKSET KAIKILLE OSALLISTUJILLE JA TALKOOLAISILLE

©2018 Doorikset - suntuubi.com